Doktor Apiterapia

Doktor Apiterapia

Ziołomiody, czyli zioła zakonserwowane przez pszczoły.

Ziołomiody są to syropy (soków roślin zielarskich z cukrem), przerobione, zakonserwowane przez pszczoły. Sacharoza z syropu zostaje rozłożona na cukry proste za pomocą enzymów dodawanych przez pszczoły. Pszczoły przerabiają w ten sposób syrop, aby był dla nich pokarmem, zapasem na zimę (nie trawią cukrów złożonych).

Ziołomiody, zioła, rośliny lecznicze

Badania wykazały, że ziołomiody bogate są makro- i mikroelementy i inne składniki pochodzące od ziół, zawierają również enzymy, przeciwbakteryjne inhibiny i inne składniki pochodzące od pszczół a dodawane przez nich w czasie przeróbki syropu.

Ziołomiody nie są miodami. Miodem może być tylko produkt wytwarzany przez pszczoły z pożytków naturalnie występujących w przyrodzie (nektar, spadź). Źródłem ziołomiodów jest natomiast syrop ziołowy, pożywka, wytwarzana sztucznie przez człowieka.
Inne nazwy tego produktu: sokomiody, herbamiody, miody sokowe, miody ziołowe nie przyjeły się w praktyce.

Ziołomiody są cennym produktem wytwarzanym przy udziale pszczół. Wytwarzane są z ziół, roślin, które nie wytwarzają nektaru, ani nie występuje na nich spadź, nie są więc przez pszczoły odwiedzane.

Ziołomiody są łatwym w użyciu preparatem ziołowym, nie trzeba zaparzać, macerować, czy sporządać odwary ziołowe. Można spożywać bezpośrednio łyżeczką, lub też dodać łyżeczkę ziołomiodu do ½ szklanki letniej wody i po wymieszaniu wypić. Są smaczne, lubiane przez dzieci (nie lubiących często zaparzanych ziółek).

Działanie lecznicze poszczególnych ziołomiodów jest zależne od rodzaju rośliny leczniczej, zioła użytego do jego wytworzenia. Znając działanie określonej rośliny leczniczej znamy działanie odpowiedniego ziołomiodu.

Tematy pokrewne:
Rodzaje ziołomiodów
Zioła w apiterapii